So this is how it starts… / Początek końca

Ooookaaaaay. (*The Imperial March playing*)

So, my name is Lucie and I was persuaded to start this blog by my sister, who apparently thinks I have a talent to write and I should share it with the world. Linking it with my undying love for books, came an idea of starting a blog with book reviews. You are now looking at the final effect. So, as I mentioned two sentences ago, this is all about books. You have me here in all my fangirl-nerd-book glory. I will try to write about a little less popular books than those standing on the bestseller shelves, so don’t expect to find Harry Potter or The Hunger Games here, (though I do love them, I think all of us have enough of obsessing about certain lectures.) I write in Polish and English, because I like to. Which language you choose – it’s all up to you. You have to forgive me any language mistakes that will probably sneak here. I am Polish and even though I love English and have been learning it for quite a long time, I am still not perfect. I am trying, but if you find anything that you don’t like, feel free to tell me. I will be happy to correct a mistake and improve. I think that’s all for now, I am leaving to find a first book to review.

So, if you are not bored to death by my monologue yet, please wait for the next post and enjoy!

Więc tak; mam na imię Lucyna, a do założenia tego bloga namówiła mnie siostra, która najwyraźniej uważa, że mam talent do pisania i powinnam podzielić się nim ze światem. Łącząc to z moją wieczną miłością do książek, narodził się pomysł założenia bloga z recenzjami. Właśnie patrzycie na jego efekt końcowy. Więc, jak wspomniałam dwa zdania temu, chodzi tu tylko i wyłącznie o książki. Macie mnie tu w całej mojej molowo-książkowej-nerdowej chwale. Będę starała się pisać o książkach trochę mniej popularnych niż te stojące na półce z bestsellerami, więc nie spodziewajcie się znaleźć tu Harrego Pottera czy Igrzysk Śmierci (mimo, że je uwielbiam, to chyba wszyscy mamy już dość obsesji dotyczącej pewnych lektur.) Piszę po polsku i angielsku, bo tak lubię. Sami wybierzcie, który język wolicie. Póki co żegnam się i lecę szukać pierwszej książki do zrecenzowania.

Więc, jeśli mój monolog jeszcze nie zanudził Was na śmierć, wyczekujcie następnego postu. Miłej zabawy!

Advertisements

One comment

  1. sis · July 21, 2015

    I thought you won’t surprise me anymore but sure you did… Fingers crossed for your new enterprise. Hopefully it won’t burn down as a sheet of paper… Good luck my Great Sis!

    P.S. i napiszże czasem coś po polsku!

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s