Little Angel / Dziewczyna z tatuażem

wingss

Name/Imię: Sarah

Age/Wiek: not mentioned / nie wiadomo

Occupation/Miejsce zamieszkania:

Hair color/Kolor włosów: Black / Czarne

Eye color/Kolor oczu: Green / Zielone

Height/Wzrost: not mentioned / nie wiadomo

Special abilities/Specjalne zdolności: none / brak

Personality/Osobowość: smart, sarcastic, witty, brave, clever, stubborn (standard) / sprytna, sarkastyczna, błyskotliwa, odważna, mądra, uparta (czyli standard)

Appearance/Pojawia się w: Tabula Rasa (by Kristen Lippert-Martin)


Sarah is surprisingly well-functioning for someone who had her brain turned inside-out. More than once. Everyone in the medical center she was kept at always said that there was something about her that was fierce. They were right. She run away and managed to survive because she is extremely resourceful. Of course, she didn’t do that without a little help, but I have a feeling that even if she stayed completely alone, she would survive a zombie apocalypse. She is like a cockroach. She would manage to find her way out of the atomic bomb explosion. I couldn’t count how many times they tried to kill her. She escapes death like Dean Winchester (if you know what I mean). Sarah is a girl with the past. It’s one of the most important parts of the whole plot.She is also very logical and strict. She doesn’t let her emotions or feelings stand in her way. I like that about her. And she is probably the only bald heroine I’ve read about. Anyway, she deserves her place on my list.

P.S. I couldn’t find any picture of her, so I added angel wings. I can’t say why, but if you read the book, you will know.

Sarah jest zaskakująco ogarnięta jak na kogoś, kto miał wyprany mózg. Więcej niż raz. Wszyscy w centrum medycznym, w którym była trzymana twierdzili, że jest w niej coś… mocnego. Mieli rację. Udało jej się uciec i przeżyć, bo jest niesamowicie zaradna. Oczywiście nie zrobiła tego bez małej pomocy z zewnątrz, ale mam wrażenie, że ta dziewczyna przeżyłaby sama w samym środku apokalipsy zombie. Jest jak karaluch. Znalazłaby sposób, żeby przetrwać eksplozję bomby atomowej. Nie wiem, ile razy próbowali ją zabić. Ucieka śmierci jak Dean Winchester (jeśli wiecie, co mam na myśli). Sarah jest dziewczyną z przeszłością. To jedna z najważniejszych części całej fabuły. Jest też bardzo logiczna i stanowcza. Nie poddaje się uczuciom i emocjom. Właśnie to w niej lubię. I to prawodpodobnie jedyna łysa bohaterka, o jakiej czytałam. Zdecydowanie zasługuje na miejsce na mojej liście.

P.S. Nie umiałam znaleźć żadnego obrazka z nią, więc zamieściłam anielskie skrzydła. Nie mogę powiedzieć dlaczego, ale jeśli przeczytacie książkę, to sami się dowiecie. 

tabula rasa

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s