Fire Breathing Bitch Queen / No. 1 na mojej liście przebojów

ceeane

Name/Imię: Celaena Sardothien

Age/Wiek: 17/18/19

Occupation/Miejsce zamieszkania: Adarlan

Hair color/Kolor włosów: Golden blonde / Złoty blond

Eye color/Kolor oczu: Turquoise ringed with gold / Turkusowe ze złotą obwódką

Height/Wzrost: around 5’7 (probably) / ok. 173 cm (prawdopodobnie)

Special abilities/Specjalne zdolności: spoilers! / spoilery!

Personality/Osobowość: smart, sarcastic, witty, brave, stubborn, BADASS / sprytna, sarkastyczna, błyskotliwa, odważna, uparta, BADASS

Appearance/Pojawia się w: Throne of Glass series / seria Szklany Tron by Sarah J. Maas:

0.5 Assassin’s Blade / Zabójczyni

1. Throne of Glass / Szklany Tron

2. Crown of Midnight / Korona w Mroku

3. Heir of Fire / Dziedzictwo Ognia

4. Queen of Shadows / Królowa Cieni

Gooooood. Celaena. I could talk about her for hours. Remember when I said that Alex was one of my most favorite female book characters? Yeah… Celaena is my most favorite female book character. I just love her. Every character in my own stories is based on her. Sometimes even too much. But what can I do if she is who she is? Okay. She’s not perfect. She’s probably as far from perfection as one can be. And I think that’s what makes me love her so much. Her story is… hard. The amount of disasters thrown down at her was more than enough to make someone break. Celaena didn’t shatter. She is broken, but the pieces are somehow still connected together. She is strong enough to stand up every single time and take her revenge. And she always takes her revenge. Still, after everything she has gone through, she is capable of finding joy in small things like jewelery, expensive clothes, chocolate cake or lavender soap. It makes her a little spoiled and maybe even shallow, but once you know everything that had happened to her, you will abandon that thought. I don’t know how to describe her better without throwing any spoilers. I think I will just have to write reviews of all the books. And believe me, they are worth reading. But back to Celaena, I also wanted to mention her sassy attitude. Her fans like to say that she is the one who put ‘sassy’ in ‘assassin’. They are probably right. I don’t know any other person who would be as sassy as her. She is a girl who can kick you from head to bottom, show you her pretty  middle finger, call you an asshole and leave you writhing on the floor while she goes to eat some chocolate cake and laugh at you. That pretty much sums her up. But on the other side, there is hardly anyone I know who can love as much as her. She doesn’t let anyone into her heart easily, but once she does, she does it for forever. She will do everything for those she cares about. Kill. Die. Everything it takes to keep them save. Yes, she is a murderer. She didn’t get her title of the greatest assassin of Adarlan without reason. This is what she’s been raised to do and she isn’t ashamed of that. But judging Celaena by her origin is a terrible mistake. She is a very complex character and it takes much time to figure her out even a little. And once you get the book in your hands, you don’t want to put it down. You want to know better both her and her story. And I assure you that it is worth knowing. And she is worth loving.


Boooooże. Celaena. Mogłabym o niej gadać godzinami. Pamiętacie, jak powiedziałam, że Alex jest jedną z moich ulubionych książkowych bohaterek? Taaaa… Celaena jest moją ulubioną książkową bohaterką. Po prostu ją kocham. Każda kobieca postać w moich własnych opowiadaniach jest na niej wzorowana. Czasem nawet aż za bardzo. No ale co ja mogę poradzić, jeśli jest, jaka jest? Okay. Nie jest idealna. Prawdę mówiąc, jest najbardziej oddalona od ideału jak to tylko możliwe. I wydaje mi się, że właśnie to sprawia, że tak bardzo ją lubię. Jej historia jest… trudna. Ilość zrzuconych na nią katastrof to więcej niż wystarczająco by doprowadzić kogoś do załamania. Celaena się nie roztrzaskała. Jest złamana, ale jej kawałki jakimś cudem nadal trzymają się razem. Jest wystarczająco silna, by podnieść się za każdym razem i się zemścić. A ona zawsze się mści. Jednak mimo wszystkiego, przez co przeszła, nadal potrafi znaleźć uciechę w drobnostkach takich jak błyskotki, drogie ubrania, ciasto czekoladowe czy lawendowe mydło. To nadaje jej wyrazu rozpieszczonej, może nawet trochę pustej, ale uwierzcie mi, kiedy już poznacie jej historię natchmiast pozbędziecie się tych myśli. Szczerze nie wiem, jak opisać ją bardziej bez wrzucania spoilerów. Chyba będę musiała napisać recenzje wszystkich książek. A zapewniam, że są warte czytania. Ale wracając do Celaeny, chciałabym jeszcze wspomnieć o jej impertynenckim charakterku. Nie znam drugiej takiej osoby. To dziewczyna, która potrafi skopać Cię z góry do dołu, pokazać Ci swój piękny środkowy palec, nazwać Cię gnojkiem i zostawić zwijającego się na ziemi, kiedy ona pójdzie jeść czekoladowe ciasto i śmiać się z Ciebie. To w zasadzie podsumowuje ją całą. Ale z drugiej strony, znam naprawdę niewielu ludzi, którzy potrafią kochać tak mocno jak ona. Nie wpuszcza ludzi do swojego serca łatwo, ale kiedy już to zrobi, robi to na zawsze. Zrobi wszystko dla tych, na których jej zależy. Zabije. Umrze. Wszystko, co tylko pozwoli im być bezpiecznymi. Tak, jest morderczynią. Nie otrzymała swojego tytułu największego zabójcy Adarlany bez powodu. Tak została wychowana i nie boi się do tego przyznać. Ale ocenianie Celaeny ze względu na jej pochodzenie to ogromny błąd. To bardzo złożona postać i naprawdę sporo czasu zajmuje rozgryzienie jej choć trochę. A kiedy już raz weźmiesz do rąk tę książkę, nie będziesz chciał jej odłożyć. Będziech musiał poznać i ją, i jej historię. A zapewniam Was, że to historia warta poznania. Tak jak Celaena jet warta pokochania. 

myname

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s