Not really a review / Mała reklama

english accent

So, I decided to let myself make some self-promotion. And because I’m not just a reader, but also a writer who gives vent to her ideas in the creative hellhole known as wattpad, I wanted to share my own story with whoever happens to read this blog. So, please, check out my awesome cover (made by myself at 1 a.m., so admire), read the summary and if you like it, visit my wattpad profile:  https://www.wattpad.com/user/bookofeel

Thank you and enjoy!

What Abi Hindley hoped for coming from England to study in the US: a new, composed life in an unknown place with freshly met, new people.

What Abi Hindley didn’t hope for coming from England to study in the US: driving straight into the tail of a jerk’s car and getting herself into a deal she doesn’t want to be a part of.

What a shame life never comes out the way it is supposed to.

One moment of distraction caused Abi’s life to make a 180 degrees flip and momentarily stopped being nearly as composed as she wished it to. She fought sickness and tried fighting fate which seemed to like turning its odds against her. What she hasn’t tried to fight yet was her heart – and she’s just about to learn just how much harder this duel is going to be.

Because what’s going to happen when that one girl who hates love, the girl whose name is anagram of ‘be alone’, starts falling in love with the one person she desperately doesn’t want to fall in love with?


Więc postanowiłam pozwolić sobie na małe lokowanie produktu. I ponieważ nie tylko czytam, ale też i piszę, dając upust moim dziwnym pomysłom w czarnej dziurze zwanej wattpadem, chciałam podzielić się moją historią ze wszystkimi, którym zdarza się czytać mojego bloga. Więc proszę, rzućcie okiem na tę wspaniałą okładkę (robiona przeze mnie o pierwszej w nocy, więc podziwiajcie), przeczytajcie fabułopis, a jeśli się Wam spodoba, odwiedźcie mój wattpadowy profil: https://www.wattpad.com/user/bookofeel

Dziękuję i życzę miłego czytania!

Czego Abi Hindley oczekiwała przyjeżdżając z Anglii na studia w Stanach: nowe, poukładane życie w nieznanym miejscu ze świeżo poznanymi, nowymi ludźmi.

Czego Abi Hindley nie oczekiwała przyjeżdżając z Anglii na studia w Stanach: wjechania prosto w zderzak jakiegoś kretyna i wplątania się w umowę, z którą nie chce mieć nic wspólnego. 

Jaka szkoda, że życie nigdy nie układa się tak, jak powinno.

Jeden moment rozkojarzenia spowodował, że życie Abi przewróciło się o 180 stopni i przestało być tak ułożone, jak by tego chciała. Walczyła już z chorobą i próbowała walczyć z losem, który zdaje się lubić komplikować jej plany. To, z czym jeszcze nie próbowała walczyć to jej serce – i dopiero odkryje, o ile trudniejszy okaże się ten pojedynek. 

Bo co się stanie, kiedy dziewczyna, która nie cierpi miłości, dziewczyna której imię krzyczy: ‘bądź samotna’, zaczyna zakochiwać się w tej jednej osobie, w której desperacko nie chce się zakochać?

audycja

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s